اقامت تحصیلی آلمان

اگر شما هم به دنبال اخذ اقامت تحصیلی آلمان به همراه اپلای در دانشگاهی در آلمان هستید ، با ما همراه شوید. اپلای فور با وجود وکلای برجسته ، بهترین و سریع ترین روش را برای دریافت ویزا تحصیلی آلمان به کار میبرد.

تحصیل در کانادا
تحصیل در کانادا

اخذ اقامت تحصیلی آلمان

اقامت تحصیلی آلمان برای هر محصلی جز ایده‌آل ها است. به راحتی می‌توان گفت هیچ دانشجویی وجود ندارد که در فکر اخذ ویزای دانشجویی آلمان نباشد. کشور آلمان به دلیل داشتن دانشگاه هایی با سطح علمی بالا از طرفداران زیادی برخوردار است.

لازمه ورود به هر کشوری دریافت ویزای آن کشور می‌باشد؛ کشور آلمان نیز از این موضوع مستثنی نیست. ویزا انواع مختلفی دارد که از جمله آنها ویزای تحصیلی است. هر دانشجویی که قصد تحصیل در کشوری بجز کشور خودش را داشته باشد، باید ویزای تحصیلی کشور مقصد را دریافت نماید.

لازمه ورود به هرکشور داشتن ویزای آن می‌باشد. ویزا انواع گوناگونی دارد، نظیر ویزای کار، توریستی و … یکی از انواع ویزا ویزای تحصیلی یا دانشجویی می‌باشد.

ویزای تحصیلی از انواع ویزاهای غیر مهاجرتی می‌باشد. دارنده این ویزا می‌تواند برای مد معینی در کشور مقصد اقامت کرده و در یکی از دانشگاه‌ها یا موسسه‌های آموزشی آن به تحصیل بپردازد.

دریافت ویزای دانشجویی برای ادامه تحصیل، در هر یک از کشورهای خارجی برای دانشجویان الزامی است.

مزایای ویزای دانشجویی آلمان

آلمان پایین‌ترین نرخ جرم و جنایت را در منطقه دارد. امنیت این کشور موجب شده دانشجویان خارجی نسبت به اقامت تحصیلی آلمان اقدام نمایند. از جمله راه های ورود به این کشور، اخذ ویزای دانشجویی آلمان و تحصیل در آن است. با توجه به تنش های سیاسی که میان ایران و آلمان وجود دارد، پروسه دریافت ویزای دانشجویی باید با احتیاط و دقت صورت گیرد تا بعد از آن هیچ مشکلی رخ ندهد.

البته این بدین معنا نیست که هیچ شانسی برای دریافت ویزای آلمان وجود ندارد؛ خیر اصلا چنین نیست. اگر تمام مدارک شما کامل بوده و همۀ مراحل را به طور اصولی طی کنید، میتوانید به راحتی ویزای این کشور را دریافت نمایید.

به طور کلی ویزای تحصیلی آلمان مدرکی است که به شما برای مدتی محدود اجازه حضور قانونی در آلمان برای ادامه تحصیل را می‌دهد. اخذ ویزای تحصیلی آلمان مزایای زیادی به همراه دارد. برای مثال دانشجویانی که موفق به دریافت اقامت تحصیلی آلمان میشوند، به طور خود به خود زبان انگلیسی یا فرانسوی‌شان تقویت می‌شود. همچنین برای اخذ پاسپورت، روزهای اقامت تحصیلی آلمان شما در روزهای مورد نیاز محاسبه می‌شود. از دیگر مزایای تحصیل در این کشور میتوان بطور  موارد زیر اشاره کرد.

امکانات پیشرفته

براساس آمار به دست آمده، آلمان در لیست 10 نقطه‌ی برتر دنیا برای زندگی می‌باشد. همچنین شهرهای بزرگ این کشور، جز شهرهایی با کیفیت سطح جهانی برای کار و زندگی محسوب می‌شوند.

دانشگاه های برتر

دانشگاه های آلمان جزء بهترین دانشگاه های دنیا محسوب می‌شوند و رتبه های عالی را در سطح جهانی دارند و تمامی دارای برنامه‌ریزی قوی می‌باشند.

اقامت دائم پس از تحصیل

تحصیل آلمانیی سکویی امن برای اخذ اقامت دائم است. درواقع پس از اتمام تحصیل در آلمان می‌توانید نسبت به دریافت اقامت کاری و سپس اقامت دائم اقدام نمایید.

اجازۀ کار برای دانشجو و همسر

دانشجوان امکان کار پاره وقت در ایام تحصیل (هفته‌ای ۲۰ ساعت) و امکان کار تمام وقت در ایام غیر تحصیلی را دارند. همچنین همسر دانشجو نیز می‌تواند هفته‌ای 40 ساعت کار کند.

هزینۀ پایین تحصیل

هزینه شهریه‌ی تحصیل در آلمان نسبت به کشورهایی مانند انگلیس، نیوزلند، استرالیا و آمریکا تا ۴۰٪ ارزانتر است.

تحصیل رایگان فرزندان

درصورتی که یکی از والدین در آلمان دانشجو باشد، تحصیل فرزندانشان در مدارس این کشور رایگان خواهد بود.

معافیت مالیاتی

پس از تحصیل به ازای مبلغ پرداخت شهریه از معافیت های مالیاتی برخوردار خواهید شد.

امکان تغییر دانشگاه

پس از اخد ویزای تحصیلی آلمان، بدون خروج از این کشور میتوانید دانشگاه و رشته خود را تغییر دهید.

جهت دریافت مشاوره فرم زیر را تکمیل نمایید (شماره موبایل دارای واتس اپ باشد)

اخذ ویزا تحصیلی کانادا

شرایط پذیرش دانشگاه های آلمان

تحصیل در دانشگاه های آلمان در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری صورت می‌گیرد.

متقاضیان پس از گذراندن دوره تحصیلی 12 ساله می‌توانند نسبت به اخذ ویزای تحصیلی آلمان در مقطع کارشناسی اقدام نمایند. دوره تحصیل در مقطع کارشناسی آلمان 3 الی 4 سال به صورت تمام وقت می‌باشد. از نظر رشته و دانشگاه، تحصیل در مقطع کارشناسی آلمان از تنوع بالایی برخوردار است.

متقاضیان این مقطع باید مدارکی نظیر دیپلم، سابقه تحصیلی مرتبط با رشته مورد نظر، رزومه تحصیلی و کاری، مدرک زبان و … را داشته باشند. در این بین مدرک زبان از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر فردی مدرک زبان معتبری را نتواند ارائه دهد و یا اینکه نمره مدرک زبان مورد تایید دانشگاه را نداشته باشد، باید حداقل یک دوره 6 ماهه در مراکز آموزش زبان انگلیسی آلمان بگذراند.

پس از آن اجازه ادامه تحصیل در آلمان در دوره کارشناسی برای وی صادر خواهد داشت. حداقل نمره زبان مورد تایید دانشگاه های آلمان، نمره 6 آزمون آیلتس و یا نمره های مشابه در آزمون تافل است.

دانشجویان محصل در مقطع لیسانس آلمان می‌توانند در هفته به مدت 20 ساعت کار کنند. میانگین حقوق این افراد حدودا بین 13 تا 15 دلار به ازای هر ساعت است که با مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی می توانند به راحتی هزینه های زندگی فرد را در یک سال پوشش دهند.

متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد آلمان، باید مدرک لیسانس را داشته باشند. دوره تحصیلی در این مقطع بین 1 الی 3 سال است. تقریبا هر دانشگاه برای دادن پذیرش به متقاضی دارای قوانین و مقررات مختص به خود است. متداول‌ترین مدارک برای اقامت تحصیلی آلمان در مقطع کارشناسی ارشد به شرح زیر است:

 • مدرک تحصیلی قبلی
 • فرم درخواست تکمیل شده
 • رزومه
 • بیانیه هدف از تحصیل
 • اثبات تمکن مالی
 • دو توصیه نامه
 • مدرک زبان معتبر

باتوجه به اینکه انگلیسی و فرانسوی زبان های اصلی کشور آلمان محسوب می‌شوند، دانشجویان می توانند با یکی از این زبان ها به تحصیل بپردازند. لازم به ذکر است تمامی مدارک باید به زبان انگلیسی یا فرانسوی ترجمه شود و اصل آن نیز ضمیمه گردد. در صورتی که زبان انتخابی برای تحصیل انگلیسی باشد، مدرک آیلتس با حداقل نمره 6.5 یا تافل  با حداقل نمره 80 مورد قبول می باشد.

در برخی از دانشگاه های آلمان علاوه بر مدرک آیلتس، مدارک زبانی نظیر GRE و GMAT باید ارائه شود. همچنین برخی از دانشگاه های این کشور مدرک زبان آزمون دولینگو را نیز به جای مدرک زبان آیلتس یا تافل قبول می‌کنند. البته برخی از دانشگاه ها ممکن است بدون ارائه مدرک زبان نیز به شما پذیرش دهند. به شرط آنکه ابتدا باید در یک دوره زبان شرکت کنید و پس از آن کورس اصلی دانشگاه را آغاز نمایید.

بهترین دانشگاه های آلمان برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد:

 • McGill University
 • University of Toronto
 • University of British Columbia
 • University of Alberta
 • Montreal University
 • McMaster University
 • University of Waterloo
 • University of Calgary
 • The University of Western Ontario
 • Queen’s University at Kingston

پس از فارق التحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، می‌توانید نسبت به اخذ اقامت تحصیلی آلمان در مقطع دکتری اقدام نمایید. تحصیل در این مقطع به دلیل وجود دانشگاه های بی نظیر و مطرح بین المللی بسیار در آلمان، از متقاضیان زیادی برخوردار است. در مقطع دکتری بر خلاف لیسانس و ارشد، اینکه در چه دانشگاهی تحصیل کنید مهم است. دانشجویانی که مدارک دکترای خود را از دانشگاه های معتبر  بین المللی دریافت می‌کنند از جایگاه علمی بالاتری نسبت به سایر فارغ التحصیلان مقطع دکترا هستند.

آموزش های جامع، دسترسی به اساتید برتر، امکانات پژوهشی بیشتر، محیط پژوهشی بزرگتر، دسترسی به تجربیات و آموخته های جامعه ی بزرگی از فارغ التحصیلان دکترا از سراسر جهان باعث شده تحصیل در مقطع دکتری آلمان نسبت به سایر کشورها متمایز گردد.

دوره تحصیل در مقطع دکترا حدود 3 تا 6 سال است که بیشتر بر پایه تحقیقات صورت می‌گیرد و دانشجو وقت کمتری را صرف شرکت در کلاس های درس می‌گذراند. برای نظارت فرایند انجام تحقیقات، دانشجو باید استاد راهنما یا سوپروایزر داشته باشد.

برای اقامت تحصیلی آلمان در مقطع دکترا ممکن است دانشگاه ها مصاحبه ای را با متقاضیان ترتیب دهند و بواسطه آن توانایی های شخص را بهتر ارزیابی نمایند. همچنین استاد راهنما برای پذیرش دانشجو در مقطع دکترا سطح علمی وی را با دقت بررسی می‌نمایند. دانشجوی متقاضی باید با اطلاعات و دانش زبان کافی استاد راهنما را متقاعد کند.

پذیرش در این مقطع بسیار رقابتی بوده و اساتید براساس رزومه دانشجویان را انتخاب می‌نمایند. مواردی که می تواند در انتخاب دانشجویان مؤثر باشد، شامل موارد زیر هستند:

 • ریز نمرات مقطع تحصیلی قبلی
 • مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی
 • پروپوزال تحقیقاتی
 • دو توصیه نامه
 • معمولاً مدرک GRE و GMAT از متقاضیان درخواست می شود.

دانشجویان محصل می‌توانند با مجوز کار به مدت 20 ساعت در صول هفته به کار برپدازند. میانگین حقوق این افراد بین 15 الی 20 دلار به ازای هر ساعت است. دانشجو از مجموع درآمدهای حاصله می‌تواند هزینه های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد. تحصیل دکترا در آلمان معمولا به همراه بورسیه یا فاند است. دانشجویانی که موفق به دریافت فول فاند می‌شوند، می توانند تمامی هزینه های زندگی و تحصیل خود در آلمان را از این طریق تامین نمایند.

همچنین پس از پایان دوره تحصیل در مقطع دکترای تخصصی، دانشجویان میتواند به مدت 3 سال در آلمان مشغول بکار تمام وقت شوند. پس از پایان این مدت متقاضی می‌تواند برای اقامت دائم و یا حتی تابعیت آلمان اقدام نمایند.

تحصیل در کانادا

مراحل اخذ اقامت تحصیلی آلمان

همانطور که اشاره شد برای تحصیل در آلمان، باید ویزای تحصیلی این کشور را دریافت نمایید. دانشجویان متقاضی تحصیل در آلمان توصیه می‌شود که 4 تا 6 ماه پیش از شروع ترم خود برای درخواست ویزای تحصیلی آلمان اقدام نمایند.

مراحل لازم برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان به شرح زیر است:

 1. تهیه و تحویل مدارک لازمه.
 2. انتخاب رشته و مرکز آموزشی (انتخاب رشته و مرکز آموزشی مناسب با شرایط‌تان، بسیار در شانس دریافت ویزا تاثیر گذار است)
 3. ثبت نام، ارسال مدارک و درخواست پذیرش از مراکز آموزشی معتبر آلمان
 4. ارائه مدارک و نامه پذیرش به سفارت آلمان و درخواست ویزای تحصیلی آلمان
 5. انجام انگشت نگاری توسط متقاضی در یکی از مراکز انگشت نگاری آلمان
 6. دریافت ایمیل تاییدیه انگشت نگاری از سوی سفارت آلمان
 7. انتظار برای پاسخ سفارت به درخواست ویزای آلمان

اگر شما در یکی از گروه های زیر قرار دارید؛ لازم نیست که ویزای تحصیلی آلمان را اخذ نمایید:

 • شما جز خانواده عضو نماینده مجلس خارجی در آلمان باشید که توسط وزارت امور خارجه، تجارت توسعه آلمان معتبر شناخته شده باشد.
 • شما در برنامه‌ای آموزشی ثبت نام کرده باشید که مدت زمان آن کمتر از شش ماه است.
 • شما شامل قانون نیروهای بازدیدکننده هستید و عضوی از نیروهای مسلح خارجی به حساب می‌آیید.

مدارک اخذ اقامت تحصیلی آلمان

همانطور که گفته شد، در مرحله اول باید مدارک و پذیرش دانشگاه را دریافت نمود. مدارک لازم  برای دریافت اقامت تحصیلی آلمان به ترتیب طی کنید:

 • نسخه اصلی نامه پذیرش از مراکز آموزشی معتبر آلمان: برای دریافت پذیرش از دانشگاه موردنظرتان باید نمرات لازم را کسب کرده باشید. معمولا بیشتر دانشگاه های آلمان حد نصابی برای معدل و نمرات آزمون دانشجویان خارجی در نظر می‌گیرند.
 • پاسپورت معتبر و اسناد مسافرتی
 • دو قطعه عکس مطابق استاندارهای تعیین شده
 • ارائه گواهی تمکن مالی در مدت اقامت: شما باید به دولت آلمان ثابت کنید که در مدت زندگی در این کشور می‌توانید از خودتان و اعضای خانواده که همراه‌تان هستند حمایت مالی نمایید. حتی اگر تصمیم دارید بیشتر از یکسال در آلمان تحصیل کنید، تنها توانایی مالی شما باید به اندازه سال اول تحصیل باشد.
 • انگیزه نامه شما برای تحصیل در آلمان
 • گواهی پرداخت هزینه‌ها
 • مدرک زبان معتبر: آزمون‌های قابل پذیرش از سوی موسسات آموزشی آلمان شامل موارد زیر هستند:
  • IELTS Academic
  • TOEFL IBT
  • Duolingo
  • PTE Academic
  • C1 Advanced

دلایل ریجکت شدن ویزای تحصیل در آلمان

همانطور که اشاره شد اگر مدارک کاملی داشته باشید و تمام مراحل را به طور صحیح و اصولی طی کنید، به احتمال بالا می‌توانید ویزای تحصیلی آلمان را دریافت نمایید. گاهی اوقات، درخواست افراد به دلایل مختلفی رد شده و در اصطلاحا ریجکت می‌شوند. عوامل بسیاری در ریجکتی ویزای تحصیلی آلمان تاثیر گذار است که بدترین آنها ارائه مدارک جعلی به اداره مهاجرت آلمانست.

جعل مدارک و اسناد بزرگترین اشتباه ممکنی است که به عنوان یک متقاضی انجامش بدهید. در صورتی که کوچکترین تناقض یا جعلی در پرونده ویزای تحصیلی انجام شود، به احتمال بسیار قوی 5 سال از هرگونه درخواست ویزا به کشور آلمان محروم خواهید شد.

علاوه بر آن، درصورت درخواست مجدد اخذ ویزا پس از 5 سال، باتوجه به نوع ریجکتی که شدید، آفیسر نسبت به بررسی مدارک شما سختگیرانه‌تر و با وسواس بیشتر عمل می‌کند. درنتیجه به هیچ عنوان چنین کاری را انجام ندهید و به شرکت های غیر معتبر مهاجرتی که به شما وعده های دروغین و وسوسه انگیز می‌دهند، اعتماد نکنید.

از جمله عواملی که میتواند باعث ریجکت شدن و رد درخواست ویزای شما شود عبارتند از:

 • تکمیل نبودن مدارک تحصیلی
 • عدم تمکن مالی و ضعیف بودن شرایط مالی متقاضی
 • نداشتن بودجه کافی برای سفر
 • پیوندهایی که ممکن است با کشور مبدا داشته باشید.
 • ممکن است توصیه نامه خوبی ننوشته باشید و هدف شما از ادامه تحصیل در آلمان برای افسر سفارت مشخص نباشد.
 • و …

سوالات متداول

دانشجویان محصل می‌توانند با مجوز کار به مدت 20 ساعت در طول هفته به کار بپردازند. میانگین حقوق این افراد بسته به مقطع تحصیلیشان است.

هزینه تحصیل در آلمان باتوجه به مقطع تحصیلی، رشته، دانشگاه و شهر موردنظر متفاوت است.

بله پس از اتمام تحصیل در آلمان می‌توانید نسبت به دریافت اقامت کاری و سپس اقامت دائم اقدام نمایید.

4.9/5 - (17 امتیاز)