بیمه اقامت ترکیه

بیمه سلامت ترکیه و دریافت آن از جمله اصلی‌ترین مدارک جهت دریافت اقامت این کشور همسایه می‌باشد. ترکیه از جمله کشورهای بسیار محبوب و پرمتقاضی برای مهاجرت در میان ایرانیان محسوب می‌شود. نزدیکی به ایران، شباهت فرهنگی، عدم تحریم، رشد اقتصادی بالا و … از جمله دلایلی است که باعث شده تقاضای مهاجرت به ترکیه از سوی ایران همواره زیاد باشد.

برای مهاجرت و اخذ اقامت این کشور، داشتن یکسری مدارک و شرایط خاصی الزامی است؛ از جمله این مدارک بیمه سلامتی در ترکیه یا سیگورتا می‌باشد. هدف دولت ترکیه از اجباری نمودن بیمه در قوانین مهاجرتی خود این است که می‌خواهد به بالاترین استانداردهای بیمه سلامتی در میان کشورهای اروپایی برسد. علاوه بر آن، بالا بردن کیفیت درمانی و گسترده‌ کردن خدمات بیمه از دیگر تدابیری است که این دولت برای رسیدن به بالاترین استانداردهای سلامتی در نظر گرفته است.

بیمه سلامت ترکیه

بیمه سلامت نوعی بیمه است که به شما تضمین می‌کند هزینه های مالی را در حین مواجه شدن با بیماری، حوادث غیرمترقبه‌ای که سلامت را تهدید می‌کند، دریافت کنید. همچنین این بیمه شامل دریافت خدمات بهداشت و سلامت عمومی نیز می‌باشد. درواقع بیمه‌ سلامت ترکیه به دارندگان خود این امکان را می‌دهد که بتوانند در مواقع نیاز از بهترین کیفیت خدمات درمانی ممکن با هزینه‌ای مقرون به صرفه و حتی رایگان برخوردار شوند.

خدمات بهداشتی و درمانی در ترکیه از کیفیت بالایی برخوردار است اما هزینه های این خدمات بسیار بالا است. افرادی که فاقد بیمه سلامتی هستند باید هزینه های سرسام آوری را برای درمان و دارو پرداخت نمایند. بر همین اساس تمام شهروندان ترکیه الزاماً تحت پوشش انواع مختلف بیمه قرار می‌گیرند. هزینه های مربوط به این بخش توسط سازمان های گوناگونی از جمله وزارت دارایی، وزارت دفاع و شورای آموزش عالی تامین می‌گردد.

علاوه بر کاسته شدن هزینه های درمانی، افرادی که دارای بیمه دولتی ترکیه هستند در هنگام بازنشستگی از حقوق ماهانه برخوردار خواهند شد. بعد از فوت صاحب بیمه نیز زن و دختران وی می‌توانند از مزایای بیمه در ترکیه بهره‌مند شوند.

باتوجه به قوانین این کشور ترک زبان، دریافت بیمه برای تمام افراد بالای 18 سال و کمتر از 65 سال اجباری است. خرید بیمه برای افرادی که در این بازه سنی قرار ندارند، اجباری نیست. کودکان زیر 18 سال می‌توانند تحت پوشش بیمه‌ی والدین خود قرار بگیرند. البته توصیه میشود برای افراد بالای 65 سال بیمه نامه تهیه شود تا درصورت بروز بیماری و مشکلات سلامتی، هزینه های زیادی به فرد تحمیل نگردد.

انواع بیمه برای اقامت ترکیه

دریافت بیمه سلامت ترکیه برای مهاجرت و اقامت به این کشور الزامی است. براساس قوانین کشور ترکیه، تمام افرادی که بنا به هر دلیلی و با هر نوع مجوز اقامتی قصد سکونت در ترکیه را دارند، ابتدا باید بیمه شوند.

برای اخذ بیمه درمانی، داشتن آدرس و مشخصات مربوط به پاسپورت الزامی است. البته فرد متقاضی برای دریافت بیمه مجبور نیست این فرایند را به صورت حضوری در ترکیه طی نماید. پروسه اخذ بیمه و حتی فرم راندوو کاملاً به صورت اینترنتی می‌باشند.

انواع بیمه های مختلفی توسط شرکت های متفاوت ارائه می‌شود. در ترکیه حدود 30 شرکت ارائه دهنده خدمات بیمه سلامت برای اتباع خارجی وجود دارند که مورد تایید اداره مهاجرت این کشور نیز هستند. هر کدام از این شرکت ها، پوشش های مختلفی بر اساس قرارداد ارائه می‌دهند. به طور کلی انواع بیمه های درمانی در ترکیه برای اقامت عبارتند از:

 • بیمه های دولتی ترکیه
 • بیمه شرکت های خصوصی
 • بیمه دانشجویی ترکیه
 • بیمه خوش فرما

1. بیمه دولتی ترکیه SGK

از جمله محبوبترین و بهترین بیمه سلامت ترکیه، بیمه دولتی یا SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) می‌باشد. بیمه «س گ کا» مشابه بیمه تامین اجتماعی در ایران می‌باشد و بسیار مناسب برای افرادی است که قصد اقامت در ترکیه را دارند. این بیمه در زمینه درمانی و بازنشستگی خدمات بسیار با کیفیتی را به دارندگان خود ارائه می‌دهد.

در برخی موارد، بیمه درمانی SGK ممکن است توسط شرکت خصوصی ارائه شود به همین خاطر به آن بیمه دولتی شرکت های خصوصی نیز گفته می‌شود. این بیمه مختص افرادی است که مجوز کار در ترکیه را اخذ نموده و از طرف یک کارفرمای ترک در ادارت، موسسات و یا شرکت های این کشور مشغول به کار هستند. در این حالت، فرد از طرف کارفرمای خود بیمه می‌شود.

همچنین اگر قصد دارید از طریق سرمایه گذاری در کشور ترکیه، اقامت و پاسپورت این کشور را اخذ نمایید، بهتر است از بیمه های دولتی شرکت های خصوصی در این کشور استفاده کنید.

2. بیمه سلامت شرکت های خصوصی

از دیگر انواع بیمه سلامت ترکیه جهت مهاجرت به این کشور، بیمه شرکت های خصوصی می‌باشد. این بیمه اقامت ترکیه مناسب برای اشخاصی است که اقامت توریستی این کشور را دارند. توریست ها باید حتما به یکی از شرکت های بیمه خصوصی مراجعه کرده و اقدام به دریافت بیمه درمانی اقامتی کنند.

هزینه های درمانی با استفاده از بیمه شرکت های خصوصی بسیار پایین می‌باشد. بیشتر ایرانیان مقیم ترکیه دارای این نوع بیمه هستند. البته افرادی که از طریق سرمایه گذاری اقامت ترکیه را دریافت کرده‌اند از بیمه های دولتی شرکت های خصوصی باید استفاده نمایند. از جمله راه های سرمایه گذاری در این کشور، ثبت شرکت در ترکیه است.

3. بیمه دانشجویی در کشور ترکیه

بیمه درمانی دانشجویی ترکیه همانطور که از نامش پیداست مختص دانشجویانی است که در ترکیه اقامت داشته و مشغول به تحصیل می‌باشند. دانشجویان بعد از ثبت نام در این نوع بیمه سلامت ترکیه میتوانند به مدت 3 ماه به طور رایگان از خدمات بیمه sgk استفاده کنند. لازم به ذکر است که در برخی از دانشگاه های ترکیه، خدمات درمانی برای دانشجویان رایگان می‌باشد.

بواسطه خدمات پرداخت آزمون دولینگو میتوانید خیلی سریع در این آزمون شرکت کرده و با استفاده از مدرک زبان آن در بسیاری از دانشگاه های دنیا از جمله ترکیه تحصلی نمایید.

4. بیمه سلامت خویش فرما ترکیه

از دیگر بیمه های درمانی و سلامت ترکیه جهت اخذ اقامت این کشور، بیمه خویش فرما می‌باشد. اگر صاحب کسب و کاری در کشور ترکیه هستید و یا به بیان دیگر خودتان، کارفرمای خودتان میباشید، می توانید به شرکت های خصوصی ارائه دهنده بیمه مراجعه کرده و از خدمات این بیمه استفاده نمایید.

هزینه بیمه اقامت ترکیه

اگر قصد اقامت و مهاجرت به کشور ترکیه را دارید باید ابتدا خود را بیمه کنید. هزینه بیمه برای اقامت ترکیه به دو عامل اصلی بستگی دارد که باتوجه به آن تغییر می‌کند؛ این دو عامل شامل سن و جنسیت فرد متقاضی هستند.

البته نوع خدماتی که می‌خواهید با آن تحت بیمه بیمه قرار بگیرید نیز بر هزینه بیمه اقامت ترکیه تاثیر می‌گذارد. بیمه های دولتی معمولا از همه ارزان‌تر و اقتصادی‌تر بوده و بیمه‌های خصوصی، قیمت بیشتری دارند. لازم به ذکر است که داشتن بیمه به این معنا نیست که تمام هزینه های درمانی شما قرار است توسط بیمه تامین شود؛ بلکه حتی با داشتن بیمه، 10 تا 40 درصد هزینه های درمانی بر عهده بیمار است. همچنین برای پرداخت هزینه های درمانی، ابتدا باید اقدام به افتتاح حساب در ترکیه نموده باشید.

هزینه بیمه سلامت ترکیه، معمولا برای افراد زیر 16 سال و بالای 65 سال، رایگان است. همچنین در صورت تصادف و آسیب و تایید عدم قصور شما توسط پلیس، هزینه های درمانی شما رایگان خواهد بود.

هزینه‌ی بیمه‌ی SGK برای افراد متناسب با شرایط سنی و نوع خدمات بین 600 تا 1000 لیر متغییر است. این مورد می‌تواند شامل خدماتی مانند بازنشستگی و بیمه‌ی تکمیلی هم باشد. قیمت بیمه شرکت های خصوصی برای اقامت ترکیه نیز هم از نظر قیمت و هم از نظر نوع خدمات تنوع بیشتری دارد. متوسط حداقل قیمت این بیمه ها شامل:

 • از تولد تا 17 سالگی : 350 لیر
 • 18 تا 25 سالگی : 275 لیر
 • 26 تا 35سالگی : 310 لیر
 • 36 تا 45 سالگی : 325 لیر
 • 46 تا 50 سالگی : 430 لیر
 • 51 تا 55 سالگی : 470 لیر
 • 56 تا 60 سالگی : 650 لیر
 • 61 تا 64 سالگی : 96 لیر
 • بالای 65 سالگی : 1350 لیر

پوشش ها و خدمات بیمه سلامت ترکیه

هر کدام از انواع بیمه سلامت ترکیه، خدمات متفاوتی را برای دارنگان خود ارائه می‌دهند. البته برخی از این خدمات در میان انواع بیمه برای اقامت ترکیه مشترک بوده اما برخی خدمات دیگر نیز براساس درخواست متقاضی، میتوان به پوشش بیمه افزود. البته لازم به ذکر است که هرچه خدمات بیمه بیشتر باشد، هزینه‌ی بالاتری را نیز باید برای آن پرداخت کرد.

از جمله خدمات بیمه های درمانی در ترکیه، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پرداخت هزینه های درمان سرپایی (معاینه دکتر، دارو، آزمایش خون، عکسبرداری، اسکن، MRI، فیزیوتراپی و توانبخشی، عمل جراحی سرپایی)
 • پیوند اعضا، دیالیز
 • خدمات آزمایشگاهی، رادیولوژی و سونو گرافی
 • هزینه بستری در بیمارستان ها و کلینیک ها (عمل جراحی، درمان بیمارستانی، هزینه اتاق بستری و هزینه یک همراه، بخش مراقبت های ویژه، درمان های ویژه (رادیوتراپی – کموتراپی – دیالیز)، آنژیوگرافی)
 • هزینه های پزشکی ناشی از تصادفات
5/5 - (2 امتیاز)